Z roku na rok rośnie zainteresowanie uproszczoną uprawą roli, a zwłaszcza uprawą pasową tzw. stripp till. Jest to technologia, którą Farma Leśmierz z powodzeniem stosuje od 2013 roku. Do zalet stripp tillu należy zaliczyć ochronę gleb przed erozją wodną i wietrzną, wzrost zawartości próchnicy glebowej, podniesienie pojemności wodnej i cieplnej oraz poprawę struktury gleby. Istotnym czynnikiem, który przekonuje gospodarzy do uprawy stripp till jest zmniejszenie ilości zabiegów agrotechnicznych co wpływa na wydajniejszą organizację pracy, zmniejszenie zużycia paliwa w przeliczeniu na hektar, ograniczenie ugniatania gleb a przede wszystkim zmieszczenie się z wykonaniem prac w terminach agrotechnicznych.

Tej wiosny w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym Błonie-Topola miały miejsce warsztaty naukowe dedykowane uproszczonej uprawie roli. Rolnicy mogli rozszerzyć swoją wiedzę teoretyczna jak również podzielić się własnymi doświadczeniami. Praktyczna część imprezy nie mogłaby się odbyć bez zestawu Horsch Focus, który dostarczyła Farma Leśmierz. Oprócz sprzętu zatroszczyliśmy się również o profesjonalne wykonanie zabiegu przez naszego doświadczonego operatora.

Druga część warszatów odbyła się na polu. Po analizie stanowiska rozpoczęły się prace, które Farma Leśmierz wykonała przy użyciu agregatu uprawo-siewnego Horsch Focus 4 TD w technologii stripp till. Dokonano siewu pszenicy jarej z dokładością do 1-2 cm przy pomocy systemów precyzyjnego rolnictwa oraz podsiewu nawozu „pod korzeń”. Ta część imprezy spotkała się z największym zainteresowaniem praktyków i skłoniła do zadania wielu pytań, na które chętnie odpowiadaliśmy.

Zdjęcia z prezentacji możecie obejrzeć poniżej (fot. J. Groszyk). Więcej informacji na stronie www.farmer.pl

Newsletter

Partnerzy

Copyright © 2016 Farma Leśmierz.
Polityka cookies | O nas | Produkty | Usługi | Hodowla | Referencje | Kontakt