W Farmie Leśmierz dużą wagę przywiązujemy do modernizacji parku maszynowego oraz wprowadzania innowacyjnych rozwiązań, w tym narzędzi rolnictwa precyzyjnego. W pierwszej połowie maja 2016 testowaliśmy optyczny system pomiarowy Crop Sensor firmy Claas, który służy do optymalnej aplikacji nawozów azotowych, regulatorów wzrostu czy środków ochrony roślin.

Nasi operatorzy wykonali zabieg przy użyciu opryskiwacza z wyłączanymi sekcjami oraz automatycznego prowadzenia przy użyciu stacji RTK zapewniającego dokładność do 2 cm. Urządzenie, skanuje rośliny na polu i na podstawie zebranych danych ustala ich faktyczne zapotrzebowanie na nawozy oraz środki ochrony roślin. Dzięki zastosowaniu sensora Claas Crop Sensor Isaria można zróżnicować wysokość pogłównej dawki azotu na poszczególnych fragmentach pola. Wyniki testów były bardzo obiecujące, urządzenie sprawnie optymalizowało dawkę nawozu RSM w zależności od zróżnicowania biomasy i tzw. indeksu N – wskaźnika wegetacji, zorientowanego na zielone zabarwienie liści.

Poprzez optymalne zasilanie w azot wpływa się na wielkość i jakość plonów. Ważne jest, aby składniki odżywcze zostały lepiej rozdzielone na poszczególne fragmenty pola i optymalnie dopasowane do każdego miejsca. Roślina otrzymuje wtedy dokładnie tyle, ile potrzebuje w konkretnym miejscu pola. Nie tylko zwiększa to plon, lecz także daje oszczędności nawozów i środków ochrony roślin oraz pomaga zapobiegać przedawkowaniu substancji odżywczych, a tym samym chroni środowisko.

Więcej zdjęć z testowania Claas Crop Sensor Isaria w Farmie Leśmierz znajdziecie poniżej:

Newsletter

Partnerzy

Copyright © 2016 Farma Leśmierz.
Polityka cookies | O nas | Produkty | Usługi | Hodowla | Referencje | Kontakt